Dijana Dominis Prester

E-mail: dijana-at-phy.uniri.hr

Zgrada Sveučilišnih odjela
   Kampus na Trsatu

Konzultacije: e-mailom, i prema dogovoru

Kolegiji:

- Suvremena opažanja u astrofizici (Diplomski studij fizike)
   - Moderna fizika II (Preddiplomski studij fizike)
   - Osnove fizike II (Preddiplomski studij informatike)
   - Računalna fizika (Preddiplomski studij fizike,
   Diplomski studij "Inžinjerstvo i fizika materijala")
   - Metodologija izrade i prezentacije stručnog i znanstvenog rada   (Preddiplomski studij fizike)
   - Seminar iz fizike na engleskom jeziku (Diplomski studij fizike)
   - Seminar diplomskog rada (Diplomski studij fizike)
   - Moderna fizika (Program za stjecanje nedostajućih znanja, vještina i kompetencija za upis na diplomski sveučilišni studij Inženjerstvo i fizika materijala)

Detalji o kolegijima, nastavni materijali i izvedbeni planovi dostupni su studentima preko baze Merlin (SRCE).

Detalji o znanstvenom, nastavnom i stručnom radu, mogu se pronaći na Portelju UNIRI:

OBRAZOVANJE, RADNO ISKUSTVO I ZNANSTVENO USAVRŠAVANJE

2007 - danas: zaposlena na Sveučilištu u Rijeci

2002-2006: zaposlena na Sveučilištu u Potsdamu i Astrophysikalisches Institut Potsdam, Njemačka

- doktorski studij astrofizike

Doktorska disertacija:
"The role of binary stars in searching for extrasolar planets by microlensing and astrometry", Universität Potsdam, Njemačka, Mathematisch-Naturwissenschaftliche Fakultät, obranila 02.11.2006., Voditelj: prof. dr. sc. Joachim Wambsganss, suvoditelj: dr. sc. Hans Zinnecker

1996-2002: zaposlena na Sveučilištu u Zagrebu

- posljediplomski studij fizike, smjer atomska i molekulska fizika
- godina dana usavršavanja na Universitaets-Sternwarte, LMU, Muenchen, Njemačka (DAAD stipendija 2000-2001)

Magistarski rad:
"Globalna optimizacija genetičkim algoritmom i model dvojne zvijezde V356 Sgr", Sveučilište u Zagrebu, Prirodoslovno-matematički fakultet, obranila 11.06.2001, Voditelj: prof. dr. sc. Krešimir Pavlovski.

1989-1995: Studij fizike, PMF, Sveučilište u Zagrebu

- usavršavanje na Institut fuer Astronomie der Universitaet Wien uz izradu diplomskog rada (OEAD stipendija)

Diplomski rad:
"Stapajuće galaksije i u_z v_z b_z y_z fotometrijski sustav", Sveučilište u Zagrebu, Prirodoslovno-matematički fakultet, 12.01.1996., Voditelj: prof. dr. sc. Karl Rakos

ZNANSTVENA DJELATNOST

• gama-astronomija: aktivni član međunarodne kolaboracije MAGIC (Major Atmospheric Gamma Imaging Cherenkov Telescopes) od 2008. i međunarodnog konzorcija CTA (Cherenkov Telescope Array) od 2009.
  • potraga za ekstrasolarnim planetima pomoću efekta mikrogravitacijske leće: aktivni član međunarodne kolaboracije PLANET (Probing Lensing Anomalies NETwork) od 2003.
Organizacijske dužnosti u međunarodnim kolaboracijama:
  • Član Izvršnog odbora (Executive Board) kolaboracije MAGIC
  • Operations and Safety Coordinator međunaorodnog eksperimenta MAGIC (2017-danas)
  • Koordinator rasporeda opažanja teleskopima MAGIC (2012-2016)
  • Koordinator opažanja međunarodne mreže PLANET teleskopa (od 2010 do 2014)
  • predstavnik Hrvatske u Upravnom odboru (Steering Committee) kolaboracije LST (Large Size Telescope) u sklopu CTA međunarodnog konzorcija

POPIS ZNANSTVENIH RADOVA:

bib.irb.hr/lista-radova

Vođenje znanstvenih projekata:

"Istraživanje strukture svemira optičkim i Čerenkovljevim teleskopima "  (2013-2018, UNIRI)

"Međunarodni bilateralni projekt DAAD s Njemačkom: "Optimizacija niza teleskopa CTA za efikasna opažanja aktivnih gakaktičkih jezgri" (2017-2018)

"Ravnopravno sudjelovanje Sveučilišta u Rijeci u međunarodnim astročestičnim eksperimentima" (2014-2015, UNIRI)