Novosti Druge riječke škole fizike

Javna tribina "Što Hrvatska može ponuditi darovitim učenicima?"

Poznati fizičar Albert Einstein bio je izbačen iz srednje škole zbog lošeg odnosa prema nastavi. Nikola Tesla je kao učenik kartao za novac. Marie Curie doživjela je nakon srednje škole ozbiljan nervni slom. To su samo neki u nizu primjera koji ukazuju na složenost problematike pristupa darovitim učenicima, stoga što je upravo darovite često teško prepoznati, i uklopiti u zajednički "kalup".

Što se danas u Hrvatskoj nudi darovitim učenicima? Jesu li natjecanja nužno najbolji način za razvoj njihovih potencijala, osobnosti i sustava vrijednosti? Postoje li zanimljive inicijative i projekti o kojima mnogi učenici, roditelji i nastavnici još nisu dovoljno informirani? Je li za ostvarivanje dodatnih sadržaja za darovite nužna velika količina novaca, ili se mogu uz više organizacije i komunikacije bolje iskoristiti postojeći potencijali? Što daroviti učenici u današnje vrijeme brzog razvoja društva i tehnologije žele, i kako im možemo u tome pomoći? Kakve učitelje trebaju daroviti? Trebaju li daroviti i njihove obitelji  psihološko-pedagošku potporu? Koju ulogu imaju nevladine organizacije? Identifikacija –  kada, tko, kako?

O svemu tome razgovarat ćemo na javnoj tribini "Što Hrvatska može ponuditi darovitim učenicima?", usklopu Druge riječke škole fizike "Fizika u novom prostor-vremenu" i obilježavanja Međunarodnog dana darovitih, u organizaciji Odjela za fiziku Sveučilišta u Rijeci u suradnji s Centrom za poticanje darovitosti i Agencijom za odgoj i obrazovanje, u ponedjeljak 25. ožujka 2013 u 16:30, u predavaoni 0-027 zgrade Sveučilišnih odjela, Radmile Matejčić 2, Rijeka (Sveučilišni kampus na Trsatu).

Na tribini će gostovati: predsjednica Centra za poticanje darovitosti  Jasna Arrigoni, prof., voditelj Zvjezdarnice u Višnjanu i osnivač "Višnjanske škole astronomije" Korado Korlević, prof.; član povjerenstva za fiziku na međunarodnim susretima "Alpe-Adria" Mladen Pantar, prof.,  predsjednica Povjerenstva za provedbu gradskog i županijskog  natjecanja za fiziku Mirjana Zovko, prof.; voditelj "Ljetne tvornice znanosti" i koordinator obrazovnih projekata u Institutu za sinergiju znanosti i društva  Ivan Novosel, mag. educ. phys et. inf.; te Ivan Sudić, organizator medjunarodnih ljetnih skola "S3" i "S3++" i jedan od osnivača Istraživačkog centra mladih.
Tribinu će moderirati Dijana Dominis Prester. Uz spomenute goste, tribini će prisustvovati brojni daroviti učenici i nastavnici mentori, sudionici Druge riječke škole fizike, djelatnici Odjela za fiziku i članovi Društva matematičara i fizičara Rijeke koji su se također na različite načine bavili i bave radom s darovitim učenicima, kao i nekadašnji uspješni mladi natjecatelji koji su danas studenti fizike, aktivni znanstvenici i popularizatori znanosti. Nadamo se da ćemo u takvom sastavu zajedno doći do nekih novih odgovora pitanja i konstruktivnih ideja za budućnost.