Diplomski studij Fizika i matematika

Sveučilišni diplomski studij Fizika i matematika na Sveučilištu u Rijeci je nastavnički studij koji traje 2 godine, odnosno 4 semestra, ima 120 ECTS-a, a izvode ga Fakultet za fiziku, Fakultet za matematiku te Filozofski fakultet Sveučilišta u Rijeci.

Zasnovan na četrdesetpetogodišnjoj tradiciji nastavničkih studija prirodoslovlja i matematike na Sveučilištu u Rijeci ovaj je studij izvor za osiguranje dovoljnog broja nastavnika fizike i matematike u osnovnim i srednjim školama Primorsko-goranske i susjednih županija.

Temeljna se znanja na studiju stječu iz metodika nastave fizike i matematike uz nastavnu i školsku praksu, te iz pedagoško-psihološke grupe predmeta kao i niza izbornih kolegija vezanih za nastavnički poziv. Uz predmete namijenjene nastavničkoj komponenti studija, studij sadrži i velik broj stručnih predmeta iz fizike koji su nadgradnja onima s preddiplomskog studija fizike. Studij matematike koji je komponenta ovog diplomskog studija omogućava diplomiranom studentu paletu za zapošljavanje u javnom i privatnom sektoru.

Diplomski studij Fizika i matematika se može upisati nakon završnog stjecanja svjedodžbe prvostupnika na preddiplomskom studiju Fizika, smjer Matematika, kojeg izvodi Fakultet za fiziku ili srodnom uz polaganje razlikovnih ispita, a završetkom diplomskog studija student stječe naziv MAGISTAR EDUKACIJE FIZIKE I MATEMATIKE.

Od studentica i studenata Fakulteta za fiziku Sveučilišta u Rijeci očekuje se poštovanje općih normi etičnosti i profesionalnosti u domeni studentskih prava i obaveza sadržanih u Etičkom kodeksu studenata i studentica Sveučilišta u Rijeci. Povrede studentskih obveza i neispunjavanja obveza te druga pitanja stegovne odgovornosti uređuje Pravilnik o stegovnoj odgovornosti studenata i studentica Sveučilišta u Rijeci.

Svaka upotreba tuđeg teksta ili drugog oblika autorskog djela, kao i upotreba ChatGPT ili bilo kojeg drugog alata čija se funkcionalnost temelji na tehnologiji umjetne inteligencije, bez jasnog i nedvosmislenog navođenja izvora, smatra se povredom tuđeg autorskog prava i načela akademske čestitosti te predstavlja tešku povredu studentskih obveza i za sobom povlači stegovnu odgovornost i stegovne mjere sukladno Pravilniku o stegovnoj odgovornosti studenata.