Natječaji za upise

Natječaj za upis u I. godinu preddiplomskih i integriranih sveučilišnih studija te preddiplomskih stručnih studija Sveučilišta u Rijeci u 2018./2019. ak. god.

Natječaj za upis u I. godinu diplomskih sveučilišnih studija i specijalističkih diplomskih stručnih studija Sveučilišta u Rijeci i njegovih sastavnica u 2018./2019. ak. god.

Natječaj za radna mjesta Odjela za fiziku Sveučilišta u Rijeci, srpanj 2018.

Moderna fizika II

Studij: Preddiplomski studij Fizika
Godina: II./III.
Semestar: ljetni
Broj sati u semestru (P+V+S): 60+15+15
Status predmeta: obvezatan
ECTS: 6

Izvedbeni program:  .pdf

Fotoni. Zračenje crnog tijela. Molekulska struktura. Molekulska energijska stanja i prijelazi. Ramanov efekt. Fizika plazme i Sunca. Struktura atomskih jezgara. Radioaktivnost. Radioaktivni raspadi. Modeli jezgre. Nuklearne reakcije. Mössbauerov efekt. Elementarne čestice. Zakoni očuvanja. Osnovne sile. Klasifikacija elementarnih čestica. Mehanizmi interakcije među elementarnim česticama. Osnove evolucije zvijezda. Crne rupe. Veliki prasak i Standardni model.

Obvezna literatura
  1. Krane, K. S. Modern physics, John Wiley& Sons, New York, 1995.
  2. Eisberg, R., Resnick, R. Quantum Physics of Atoms, Molecules, Solids, Nuclei and Particles, John Wiley& Sons, New York, 1985.