Natječaji za upise

Natječaj za upis u I. godinu preddiplomskih i integriranih sveučilišnih studija te preddiplomskih stručnih studija Sveučilišta u Rijeci u 2018./2019. ak. god.

Natječaj za upis u I. godinu diplomskih sveučilišnih studija i specijalističkih diplomskih stručnih studija Sveučilišta u Rijeci i njegovih sastavnica u 2018./2019. ak. god.

Natječaj za radna mjesta Odjela za fiziku Sveučilišta u Rijeci, srpanj 2018.

Osnove astronomije i astrofizike (4 ECTS)

Studij: Preddiplomski studij Fizika
Godina: II.
Semestar: ljetni
Broj sati u semestru (P+V+S): 30+0+15
Status predmeta: izborni
ECTS: 4

Izvedbeni program: Osnove astronomije i astrofizike

Udaljenosti – jedinice i metode mjerenja. Instrumenti.
Metode- spektroskopija, fotometrija. Sunčev sustav: dinamičke i fizičke karakteristike.
Sunce. Zvijezde: spektralna klasifikacija, HR dijagram. Struktura i evolucija zvijezda.
Međuzvjezdana tvar. Mliječni put. Vangalaktički sustavi.

Prezentacije s predavanja
Poglavlje 1-5
Poglavlje 6-8
Poglavlje 9
Poglavlje 10
Poglavlje 11
Poglavlje 12
Poglavlje 13
Poglavlje 14
Poglavlje 15 (kozmologija)

Vježbe (zadaci)
1. Udaljenosti, teleskopi, magnitude, sjaj
2. Luminoziteti, fotometrijske veličine, solarna konstanta, snaga zračenja i Planckov zakon
3. Gravitacijska sila i energija, kozmičke brzine, Keplerovi zakoni, mehanika nebeskih tijela
4. Izvori energije u zvijezdama, dvojni sustavi, stanje zvjezdane materije, kozmologija

Prijedlozi tema seminarskog rada

Ispitna pitanja (završni ispit)

Kolokvij
Kolokvij iz Osnova astronomije i astrofizike održat će se u srijedu, 6.6.2018. s početkom u 8 sati u prostoriji 161. Na kolokviju možete imati papir s pregledom osnovnih jednadžbi i formula, ali bez zadataka s vježbi. Nemojte zaboraviti donijeti funkcionalan kalkulator!

Rezultati kolokvija (nisu još objavljeni)

Seminari
Seminari iz Osnova astronomije i astrofizike održat će se u srijedu, 20.6.2018. s početkom u 12:30 sati u prostoriji O-152. Izlaganje smije trajati najviše 15 minuta!

Raspored seminara

Knjiga sažetaka

Završni ispit
Završni dio ispita za zainteresirane studente održava se prema dogovoru. Svaki student usmeno odgovara na tri pitanja, a za odgovor na pitanje može dobiti do 10 bodova (ukupno do 30 bodova). Popis pitanja nalazi se na ovim stranicama. Završni ispit obavezno je potrebno prijaviti putem ISVU-a prije pristupa ispitu!

B.W.Carroll, D.A.Ostlie: An introduction to modern astrophysics, Addison-Wesley, 2007
V. Vujnović: Astronomija I, Školska knjiga, Zagreb 1989.
V. Vujnović: Astronomija II, Školska knjiga, Zagreb 1990.