Uvod u numeričku matematiku

Broj sati u semestru (P+V+S): 30+30+0
Status predmeta: izborni
ECTS: 5

Greške, greške zaokruživanja, konačna aritmetika, stabilnost numeričkih algoritama na računskom stroju. Interpolacija, interpolacija polinomom, interpolacijski kubični splineovi, konvergencija, ocjena greške. Numeričke metode za rješavanje nelinearnih jednadžbi, Newtonova metoda, metoda jednostavnih iteracije. Numeričke metode za rješavanje algebarskih jednadžbi. Numerička integracija. Newton-Cotesove formule, formule Gaussovog tipa, konvergencija, ocjena greške. Osnovne numeričke metode za obične diferencijalne jednadžbe.

Obvezna literatura
1. Rudolf Scitovski: Numerička matematika, Elektrotehnički fakultet Osijek, Osijek, 2004.
2. Ivan Ivanšić: Numerička matematika, Element, Zagreb, 1998.