Linearna algebra II

Status predmeta: obvezatan
ECTS: 7

Opis predmeta: .pdf

Sustavi linearnih jednadžbi. Cramerovi sustavi. Homogeni i nehomogeni sustavi. Rješavanje sustava linearnih jednadžbi.
Karakteristicni i minimalni polinom. Invarijantni potprostori. Svojstvene vrijednosti linearnog operatora. Jordanova forma matrice.
Unitarni prostori. Nejednakost Schwarz-Cauchy-Bunjakovski. Norma. Metrika. Gram-Schmidtov postupak ortogonalizacije. Operatori na unitarnim prostorima. Unitarni operatori. Hermitski adjungirani operatori. Hermitski operatori. Simetricni operatori i kvadratne forme.

Obvezna literatura
  1. K. Horvati: Linearna algebra, Sveuilište u Zagrebu, PMF, Matematiki odjel, Zagreb, 2001.
  2. S. Kurepa: Uvod u linearnu algebru, Školska knjiga, Zagreb, 1975.