Fizika I: mehanika

ECTS: 9

Opis predmeta:  Fizika 1: mehanika.pdf
Izvedbeni program: Fizika 1: mehanika.pdf

Uvod. Intuicija i mjerenja. Osnovne i izvedene fizikalne veličine i mjerne jedinice. Mehanika materijalne točke. Krivocrtna i pravocrtna gibanja. Newtonovi zakoni. Newtonov zakon (opće) gravitacije. Gravitacijsko polje i potencijal. Zakoni očuvanja energije i količine gibanja i njihova primjena. Inercijski i neinercijski sustavi. Posljedice Lorentzovih transformacija i relativistička mehanika. Mehanika krutog tijela. Harmonijsko i neharmonijsko titranje. Mehanika fluida.

Obvezna literatura
1. Udžbenik fizike Sveučilišta u Berkeleyu, 1, Tehnička knjiga, Zagreb, 1982.
2. Halliday, D., Resnick, R., Walker, J, Fundamentals of Physics, 6th ed, J. Wiley and Sons Inc., New York, 2003.

Nastavni materijali, obavijesti i ocjenjivanje studentskog rada nalaze se na Merlin platformi kao e-kolegij 'Fizika 1: mehanika'. Od studenta se očekuje aktivno korištenje ovog sustava za e-učenje.
Poveznica na Merlin platformu: