Metalni materijali

ECTS: 4

Opis predmeta:  .pdf

Izvedbeni program:  .pdf

Ravnotežne i neravnotežne pretvorbe u čelika. Mikrostruktura i mehanička svojstva čelika. TTT-dijagrami. Vrste čelika. Svojstva i primjena konstrukcijskih čelika i čelika povišene čvrstoće. Mikrostruktura, svojstva i primjena korozijskih i kemijski postojanih čelika. Alatni čelici. Željezni lijevovi. Mikrostruktura i svojstva željeznih lijevova. Primjena željeznih lijevova. Aluminijske legure. Mikrostruktura i svojstva aluminijskih legura. Primjena aluminijskih legura. Magnezijske legure. Mikrostruktura i svojstva magnezijskih legura. Primjena magnezijskih legura. Svojstva i trendovi primjene legura oblikovanih u polutekućem stanju. Bakrene legure. Vrste, svojstva i primjena bakrenih legura. Vrste, svojstva i primjena niklovih i kobaltovih legura. Super slitine. Vrste, svojstva i primjena titanovih legura. Olovne legure. Kositrene legure. Tvrdi metali.

1. Novosel, M., Krumens, D.: Željezni materijali. II dio: Konstrukcijski čelici, Strojarski fakultet u Slavonskom Brodu, Slavonski Brod, 1995.
  2. De ferri metallographia I, II, III, Bruxelles ...[etc.]: Presses Academiques ...[etc.], 1966-1967.
  3. Hertzberg, R. W., Deformation and Fracture Mechanics of Engineering Materials, Wiley, 1996.