Antička filozofija

Broj sati u semestru (P+V+S): 30+0+30
Status predmeta: obvezatan
ECTS: 5

Sadržaj predmeta dijeli se na obvezni i izborni.
Obvezni sadržaj.
(1) Uvod u antičku filozofiju. Periodizacija antičke filozofije. Specifičnosti antičkog pristupa filozofiji. Razlike između antičke i moderne filozofije.
(2) Sokrat. Osnovni stavovi sokratovske etike i osnove sokratovskog načina argumentiranja. Tekstovi: Platon, Obrana Sokratova i Protagora.
(3) Platon.
(a) Rađanje Platonove metafizike i epistemologije iz sokratovskih tema i pristupa. Tekst: Menon.
(b) Osnove Platonove etike. Tekst: Država (knj. II, IV, VIII-IX)