Moderna fizika II (4 ECTS)

Studij: Diplomski studij Fizika i filozofija

Godina: I.
Semestar: ljetni
Status predmeta: izborni
ECTS: 4

Fotoni. Zračenje crnog tijela. Molekulska struktura. Molekulska energijska stanja i prijelazi. Ramanov efekt. Fizika plazme i Sunca. Struktura atomskih jezgara. Radioaktivnost. Radioaktivni raspadi. Modeli jezgre. Nuklearne reakcije. Mössbauerov efekt. Elementarne čestice. Zakoni očuvanja. Osnovne sile. Klasifikacija elementarnih čestica. Mehanizmi interakcije među elementarnim česticama. Osnove evolucije zvijezda. Crne rupe. Veliki prasak i Standardni model.

Krane, K. S. Modern physics, John Wiley& Sons, New York, 1995.
Eisberg, R., Resnick, R. Quantum Physics of Atoms, Molecules, Solids, Nuclei and Particles, John Wiley& Sons, New York, 1985.