Praktikum iz strukture tvari (5 ECTS)

Studij: Diplomski studij Fizika i matematika
Godina: II.
Semestar: zimski
Status predmeta: izborni
ECTS: 5

Izvedbeni program:  .pdf

Osnove atomske fizike. Snimanje linijskog spektra vodika. Odredivanje frekvencija linija Balmerove serije. Izracunavanje Rydbergove konstante. Snimanje i interpretacija linijskih spektara inertnih plinova i metalnih para. Difrakcija elektrona. Kriticni potencijal. Mjerenje promjera difrakcijskih prstena za razlicite napone. Odredivanje valne duljine elektrona za razlicite napone primjenom Braggova uvjeta. Potvrdivanje de Broglieve jednadžbe za valnu duljinu. Ortohelij i parahelij. Rutherfordov eksperiment - mjerenje broja cestica raspršenih u odredene kutove i usporedba s teorijski ocekivanim vrijednostima. Usporedba raspršenja cestica u isti kut, ali za razlicite mete. Osnove rendgenske spektroskopije. Princip rada lasera. Istraživanje ovisnosti ucinkovitosti laserskog sustava o emisijskim i apsorpcijskim prijelazima. Proucavanje optickog pumpanja Nd:YAG lasera pomocu diodnog lasera.

1. Radni materijali za Praktikum iz strukture tvari
2. R. Barlow, Statistics-A Guide to the Use of Statistical Methods in the Physical Sciences, John Wiley, New York, 1989.
3. Kenneth S. Krane, Modern Physics, John Wiley, New York, 1995.