Natječaji za upise

Natječaj za upis u I. godinu preddiplomskih i integriranih sveučilišnih studija te preddiplomskih stručnih studija Sveučilišta u Rijeci u 2018./2019. ak. god.

Natječaj za upis u I. godinu diplomskih sveučilišnih studija i specijalističkih diplomskih stručnih studija Sveučilišta u Rijeci i njegovih sastavnica u 2018./2019. ak. god.

Natječaj za radna mjesta Odjela za fiziku Sveučilišta u Rijeci, srpanj 2018.

Vektorski prostori I

Studij: Diplomski studij Fizika i matematika
Godina: II.
Semestar: zimski
Status predmeta: izborni
ECTS: 6

Opis predmeta:  .pdf

Izvedbeni program: .pdf

Vektorski prostori, osnovni pojmovi i primjeri. Kvocijentni prostor. Linearni operatori, osnovni pojmovi i primjeri. Prostor (X,Y). Limes u prostoru Hom(X,Y).  Algebra. Minimalni polinom.  Adjungiran prostor i adjungirani operator. Invarijantni potprostori i svojstvene vrijednosti operatora. Nilpotentni operatori. Redukcija operatora na konačnodimenzionalnim vektorskim prostorima. Jordanova matrica operatora.  Funkcije operatora.  Rezolventa. Geometrija unitarnih prostora. Struktura bilinearnih formi. Normalni operatori.

Obvezna literatura
  1. S.Kurepa, Konačno dimenzionalni vektorski prostori i primjene, Sveučilišna naklada Liber, Zagreb, 1976.
  2. H.Kraljević, Vektorski prostori, Odjel za matematiku, Sveučilište u Osijeku