Mikro i nano znanosti i tehnologije

Studij: Diplomski studij Fizika
Godina: I.
Semestar: zimski
Status predmeta: obvezatan
ECTS: 6

Opis predmeta:  .pdf

Redovi velicina. Osnove mikro i nanotehnologija. Definicija mikro i nano elektro-mehanickih sustava (MEMS i NEMS). Osnovna terminologija. Zakonitosti skaliranja kod minijaturizacije. Procesi proizvodnje MEMS i NEMS. Materijali. Montaža i manipulacija elemenata mikro sustava. Korištenje bioloških i drugih inovativnih materijala i tehnologijskih procesa. Projektiranje i integracija sustava. Modeliranje sustava. Osnove mikro i nano tribologije. Osnove mikro hidraulike. MEMS i NEMS sustavi u praksi. Proracun, modeliranje i mjerenje kod mikro elektro-mehanickih komponenti i sustava. Ogledni primjeri mikro i nano sustava.

***: Springer Handbook of Nanotechnology, Springer Verlag, Berlin (D), 2004.
T.-R. Hsu: MEMS & MICROSYSTEMS – Design and Manufacture, McGraw Hill, Boston (MA, USA), 2002.
M. J. Madou: Fundamentals of Microfabrication, CRC Press, Boca Raton (FL, USA), 2002.