Odabrana poglavlja atomske i molekulske spektroskopije

Studij: Diplomski studij Fizika
Godina: II.
Semestar: zimski
Status predmeta: obvezatan
ECTS: 6

Opis predmeta:  Odabrana poglavlja AiM spektroskopije.pdf

Izvedbeni program:  Odabrana poglavlja AiM spektroskopije.pdf

Apsorpcija i emisija svjetlosti. Širine i profili spektralnih linija: prirodna širina, Dopplerovo, sudarno, homogeno i nehomogeno širenje. Spektroskopski instrumenti: spektrografi, monokromatori, interferometri, detektori. Princip rada lasera. Vrste lasera. Apsorpcijska i emisijska spektroskopija. Nelinearna spektroskopija. Raman spektroskopija. Spektroskopija razlučena u vremenu. Suvremena laserska spektroskopija. Primjene spektroskopije u različitim područjima znanosti, npr. kemiji, tehnici, medicini, umjetnosti i dr.

1. W. Demtröder, Laser spectroscopy, Volume 1, Basic principles, Springer, 2008.
2. W. Demtröder, Laser spectroscopy, Volume 2, Experimental techniques, Springer, 2008.