Opća relativnost

Status predmeta: obvezatan
ECTS: 6

Opis predmeta:  .pdf

Princip ekvivalencije. Gravitacija kao zakrivljenje prostor-vremena. Osnove diferencijalne geometrije. Geodetska jednadžba i trajektorije cestica i svjetlosti. Einstein-Hilbertova jednadžba. Schwarzschildovo rješenje. Post-Newtonska aproksimacija. Testovi opce relativnosti u Suncevom sustavu. Primjene: GPS sustav navigacije. Energija i impuls. Gravitacijske lece. Zvijezde: stabilnost i kolapsi. Crne rupe. Uvod u kozmologiju.

H. C. Ohanian, R. Ruffini: Gravitation and Spacetime (2. edition, W. W. Norton & Co., 1994.)