Suvremena opažanja u astrofizici

Status predmeta: izborni
ECTS: 6

Opis predmeta:  .pdf

Opažacke (eksperimentalne) metode i instrumenti:
Mreže optickih teleskopa. CCD kamere koje se koriste u astrofizici. Diferencijalna fotometrija. Radio teleskopi. Cerenkovljevi teleskopi (IACT) i pripadna tehnologija. Kamere s poluvodickim fotodetektorima. Astrocesticni eksperimenti.Astrometrija. Interferometrija. Adaptivna optika. Svemirske misije i sateliti. Pregledi neba. Primjena eksperimentalnih metoda razvijenih u astrofizici u javnom sektoru.

Odabrane metode i podrucja istraživanja u astrofizici:
Metoda mikrogravitacijske lece. Potraga za ekstrasolarnim planetima. Aktivne galakticke jezgre. Opažanja u cijelom elektromagnetskom spektru i problem odredivanja kompletne spektralne raspodjele energije. Korelacije svjetlosnih krivulja u razlicitim spektralnim podrucjima.

1. WEB stranica kolegija
2. Vladis Vujnovic: Astronomija 1 i 2, Školska knjiga, 2010.