Teorija sustava

Broj sati u semestru (P+V+S): 30+30+0
Status predmeta: izborni
ECTS: 5

Osnovni pojmovi teorije sustava. Pojam sustava. Vrste sustava. Sustavni pristup. Osnove sustavne analize. Svrha analize. Funkcioniranje sustava. Rasčlanjivanje sustava. Primjeri sustavne analize u smislu suvremenog proučavanja sustava. Razine sustava. Razvoj sustava. Osnovne sustavne sinteze. Matematički opis sustava. Prikazivanje strukture sustava. Sustavi višeg reda. Matematički opis ponašanja sustava. Vremensko ponašanje sustava. Funkcionalne ovisnosti sustava. Pouzdanost, stabilnost sustava. Optimalno upravljanje.

Obvezna literatura
1. D. Radošević, Osnoveteorijesistema, NakladnizavodMaticehrvatske, Zagreb, 2001.
2. V. Čerić, Simulacijskomodeliranje, Školskaknjiga, Zagreb, 1993.