Informacijski sustavi

Broj sati u semestru (P+V+S): 30+30+0
Status predmeta: obvezni
ECTS: 5

Teorija sustava, teorija organizacije, poslovni sustav, informacijski sustav, informacijska tehnologija, upravljanje i odlučivanje, modeli, utjecaj informatizacije na organizaciju i pojedinca, centralizacija-decentralizacija, dijalog čovjek-program, baza podataka, planiranje IS, problemi razvoja IS, korisnici, programski jezici, informatički inženjering, 4GL, standardizacija programiranja, dokumentiranje.
Uloga IS i informacijske tehnologije u organizacijama, poslovne strategije i njihov utjecaj na IS i informacijsku tehnologiju, razumijevanje trenutne situacije, strategije poslovnog informacijskog sustava, upravljanje aplikacijama, tehnološka infrastruktura i planiranje ulaganja, zaštita IS.
Kvaliteta, ISO 9000, Dokumentacija upravljanja kvalitetom, poslovnik kvalitete, kvaliteta programskog proizvoda, upravljanje konfiguracijom, verifikacija, validacija, testiranje programskog proizvoda.
Modeli, faze životnog ciklusa, metodike, metode, metodologija razvoja IS, Metode, ISAC, HIPO, SADT, SDM, prototip, intervju, SEI-CMM, ESPRIT-BOOTSTRAP.
Informatički centar, informatički djelatnici, korisnici, vonenje informatičkih projekata, osobine menadžera, upravljanje i kontrola rada tima, komuniciranje.
Nabava računala. Problemi IS.Definiranje ankete za istraživanje stanja IS.

1. Pavlić, M., Informacijski sustavi, OI – Sveučilište u rijeci, Rijeka, 2010.
2. Kalpić, D., Fertalj, K.: Projektiranje informacijskih sustava, FER, Zagreb,
http://www.zpm.fer.hr/courses/pis/ , 09.02.2004. (15.10.2004).