Interakcija atmosfere i mora i utjecaj na oceanografska svojstva

Studij: Diplomski studij Fizika
Godina: II.
Semestar: zimski
Status predmeta: izborni
ECTS: 6

Opis predmeta:  .pdf

• interakcija između atmosfere i mora
  • površinski protoci topline, vlage i uzgona
  • površinski protoci impulsa
  • utjecaj protoka na hidrografska svojstva
  • utjecaj protoka na cirkulaciju
  • površinski protoci u oceanu
  • cirkulacija u oceanu
  • fenomen El Nino i dugoročna prognoza njegove pojave
  • površinski protoci u Jadranu
  • cirkulacija u Jadranskom moru
  • mogućnost prognoze pojava u ekosustavu Jadrana
  • promjene oceanoloških parametara: dnevnevarijacije, sezonskiciklusi, višegodišnje promjene
  • fizikalni čimbenici koji uvjetuju promjene oceanoloških parametara: planetarni utjecaji, atmosferski utjecaji, utjecajdotokaslatkevode.

1. Gill, A.E., 1982. Atmosphere Ocean Dynamics. Academic Press, Orlando, 662 pp.
  2. Kraus, F. B., Businger, J. A., 1994. Atmosphere-Ocean Interaction. Oxford University Press, New York, 362 pp.
  3. Csanady, G. T., 2001. Air-Sea Interaction: Laws and Mechanisms. Cambridge University Press, Cambridge, 290 pp.
  4. Oceanography Course Team, 1989. Ocean Circulation. Pergamon Press, Oxford, 165 pp.
    Cushman-Roisin, B., M. Gačić, P.-M. Poulain & A. Artegiani (Editors). 2001.  Physical 5. Oceanography of the Adriatic Sea.  Kluwer Academic Publishers. Dordrecht, The Netherlands, 304 pp.
  5. Penzar, B., Penzar, I., Orlić, M., 2001: Vrijeme i klima hrvatskog Jadrana. Nakladna kuća "Dr. Feletar", Zagreb, 258 str.
  6. Mala internet škola oceanografije, link: http://skola.gfz.hr/.
  7. Sažetak materijala iz nekoliko znanstvenih radova o protocima i hidroghrafskim svojstvima sjevernog Jadrana (N. Supić, ppt prezentacije)
  8. Najnoviji radovi iz područja istraživanja Jadrana.