Eksperimentalne metode u fizici II (4 ECTS)

Studij: Diplomski studij Inženjerstvo i fizika materijala
Godina: II.
Semestar: zimski
Status predmeta: obvezan
ECTS: 4

Opis predmeta:  .pdf

1. Uvod: Akceleratori, interakcija ionskih snopova s materijom, raspršenja i koincidentna mjerenja, mjerenja udarnih presjeka.
  2. Uvod u nuklearne analitičke tehnike: teoretski i eksprimentalni aspekti tehnika: XRF, PIXE, PIGE, RBS, NRA, AMS, XPS, SIMS. Kvantitativna analiza i kompjutorska tomografija.
  3. Primjena eksperimentalnih metoda u medicini, znanosti o okolišu i materijalima, geokronologija.
  4. Praktični primjeri mjerenja zagađenjazraka analizom finih aerosola nuklearnim metodama. Analiza i identifikacija glavnih zagađivača u Rijeci pomoću metode Positive Matrix Factorisation.

1. Stephan Tavernier, Experimental Techniques in Nuclear and Particle Physics, Springer-Verlag 2010.
  2. S.A.E. Johansson, J.L. Campbell, C.G. Malmqvist, Particle Induced X-Ray Emission Spectroscopy, J. Wiley & Sons, 1995.
  3. Furić, M.  Moderne eksperimentalne metode, tehnike i mjerenja u fizici, Školska knjiga, Zagreb, 1992.