Natječaji za upise

Natječaj za upis u I. godinu preddiplomskih i integriranih sveučilišnih studija te preddiplomskih stručnih studija Sveučilišta u Rijeci u 2018./2019. ak. god.

Natječaj za upis u I. godinu diplomskih sveučilišnih studija i specijalističkih diplomskih stručnih studija Sveučilišta u Rijeci i njegovih sastavnica u 2018./2019. ak. god.

Natječaj za radna mjesta Odjela za fiziku Sveučilišta u Rijeci, srpanj 2018.

Gospodarenje vodama

Studij: Diplomski studij Fizika
Godina: I./II.
Semestar: ljetni
Status predmeta: izborni
ECTS: 4

Opis predmeta:  .pdf

Sadržaj:
  • Osnovni pojmovi o gospodarenju vodama: povijesni razvoj, integralan pristup, održivi razvoj.
  • Vodni resursi, Sliv kao osnovna jedinica upravljanja.
  • Značajke prirodnih vodnih sustava: površinske i podzemne vode, more, prijelazne vode.
  • Potrebe za vodom, Bilanciranje vodnih resursa i potreba.
  • Korištenje voda, Zaštita voda, Zaštita od voda.
  • Vrste i značajke izgrađenih vodnogospodarskih sustava, Akumulacije kao najsloženiji strukturalni višenamjenski objekti, Utjecaj čovjeka na promjene vodnog režima.
  • Voda i njena uloga u socio-ekonomskom sustavu. Ekološka komponenta hidrotehničkih rješenja.
  • Planiranje korištenja vodnih resursa: osnove planiranja, ciljevi i kriteriji, metodologija generiranja i odabira vodnogospodarskih rješenja,
  • Primjena metoda simulacije i optimalizacije u izboru rješenja.
  • Informacijska podrška, Modeliranje upravljanja vodnim resursima na slivnom području.
  • Provedba gospodarenja vodama, Zakonska regulativa, Vodnogospodarske osnove i planovi

Literatura:
  1. Margeta, J.: Osnove gospodarenja vodama. GF Split, 1992.
  2. Margeta, J.: Integralni pristup gospodarenju vodama. U: Građevni godišnjak '99 , HDGI, Zagreb, 1999.
  3. Gereš,D., Filipović, M.: Program vodnogospodarskog planiranja u Hrvatskoj. U: Građevni godišnjak 2000 , HDGI, Zagreb, 2000.
  4. Margeta, J.; Azzopardi, E.; Iacovides, I.: Smjernice za integračni pristuo razvoju, gospodarenju i korištenju vodnih resursa, PPA, Split, 1999.
  5. Bonacci, O.: Ekohidrologija vodnih resursa i otvorenih vodi otvorenih vodotoka, GAF u Splitu, IGH, 2003.
  6. Rubinić, J,: Materijal s predavanja (na web stranici predmetnog kolegija)