Matematičke metode fizike I

Broj sati u semestru (P+V+S): 30+30+0
Status predmeta: obvezatan
ECTS: 5

Parcijalne derivacije. Taylorov teorem za funkcije više varijabli. Ekstremi funkcija više varijabli. Uvjetni ekstremi. Višestruki integrali. Primjene višestrukih integrala u fizici. Promjena varijabli u višestrukim integralima. Vektori. Vektorske funkcije. Prostorne krivulje. Frenetov trobrid. Frenet-Serretove formule. Plohe. Koordinatne krivulje. Normala i tangentna ravnina glatke plohe. Skalarna i vektorska polja. Operator nabla. Formule i identiteti s nablom. Diracova delta funkcija. Krivocrtne koordinate i operator nabla. Krivuljni integrali. Greenov teorem u ravnini. Konzervativna polja i skalarni potencijali. Plošni integrali. Geometrijske definicije za grad, div i rot. Teorem o divergenciji. Stokesov teorem. Primjeri za teorem o divergenciji i Stokesov teorem iz fizike. Tenzori. Kartezijevi tenzori. Algebra tenzora. Metrički tenzor. Derivacije vektora baze i Christoffelovi simboli. Varijacijski račun. Euler-Lagrangeova jednadžba. Varijacijski principi u fizici.

1. Riley K. F., Hobson M. P. Bence S. J., Mathematical Methods for Physics and Engineering, 3rd ed., Cambridge University Press, Cambridge, 2006.
2. Riley K. F., Hobson M. P., Foundation Mathematics for the Physical Sciences, Cambridge University Press, Cambridge, 2011.
3. Riley K. F., Hobson M. P., Essential Mathematical Methods for the Physical Sciences, Cambridge University Press, Cambridge, 2011.
4. Lambourne R., Tinker M., Further Mathematics for the Physical Sciences, Wiley, New York, 2000.