Osnove matematike

Broj sati u semestru (P+V+S): 15+15+0
Status predmeta: izborni
ECTS: 3

Osnove matematičke logike. Skupovi, relacije, funkcije i brojevi. Metode dokazivanja. Elementarna teorija brojeva. Definicije elementarnih funkcija, pripadni grafovi i svojstva: polinomi, racionalne, iracionalne, eksponencijalne, logaritamske, trigonometrijske, ciklometrijske, hiperboličke i area funkcije. Kompleksni brojevi. Nizovi i redovi. Nejednakosti. Algebarske i transcedentne jednadžbe i nejednadžbe. Trigonometrijski identiteti. Ravninska trigonometrija. Analitička geometrija u ravnini. Osnove infinitezimalnog računa.

1. Bronštejn I. N., i dr., Matematički priručnik, 4. izdanje, Golden Marketing, Zagreb, 2004.
2. Lambourne R., Tinker M., Basic Mathematics for Physical Sciences, Wiley, New York, 2000.
3. Lambourne R., Tinker M., Further Mathematics for Physical Sciences, Wiley, New York, 2000.
4. Riley K. F., Hobson M. P., Foundation Mathematics for the Physical Sciences, Cambridge University Press, Cambridge, 2011.
5. Stewart J., Redlin L., Watson S., Precalculus Mathematics for Calculus, 6th. ed., Cenege Learning, London, 2011.