Eksperimentalne metode u fizici (5 ECTS)

Studij: Diplomski studij Fizika i matematika
             Diplomski studij Fizika i informatika
             Diplomski studij Fizika i filozofija

Godina: II.
Semestar: ljetni
Status predmeta: izborni
ECTS: 5

Opis predmeta:  .pdf

Statistička obrada eksperimentalnih podataka, spektri i metode njihovih analiza. Akceleratori čestica i osnove detekcije čestica i fotona. Osnove spektroskopskih tehnika baziranih na akceleratorskim tehnikama kao PIXE, RBS, AMS i njihova aplikacija u tehnici, zaštiti okoliša, zaštiti kulturne baštine. Sinhrotronsko zračenje, akceleratori i njihova primjena. Nuklearna medicina i osnove tehnika NM rezonancija i njena primjena. Nedestruktivne tehnike za analizu materijala. Radioaktivnost, izotopi i osnove nuklearne geokronologije.

1. S. A. E. Johansson and J. L. Campbell, PIXE: A novel technique for elem. analysis, J. Wiley & Sons, 1988.
2. L.C. Feldman, J.W. Mayer, Fundamentals of Surface and Thin Film Analysis, Elsevier Sc Publ., NY 1986.
3. Melissinos, A. C., Napolitano, J., Experiments in Modern Physics, Academic Press,USA,2003.
4. Furić, M.,  Moderne eksperimentalne metode, tehnike i mjerenja u fizici, Školska knjiga, Zagreb, 1992.