Fizička geologija

Broj sati u semestru (P+V+S): 30+10+0
Status predmeta: obvezatan
ECTS: 4

Uvod u geologiju. Povijest geologije. Postanak Zemlje i Sunčevog sustava: građa Zemlje. Geološka građa kontinenata i oceana. Dinamika Zemljine kore: tektonika ploča, potresi, vulkanizam. Osnovni strukturni elementi litosfere. Geomorfologija. Minerali i stijene Zemljine litosfere. Egzodinamički procesi i oblikovanje reljefa. Fizikalno i kemijsko trošenje minerala i stijena. Hidrološki ciklus. Sedimenti, sedimentne stijene i sedimentacijski procesi. Dijageneza. Okoliši i facijesi. Geokemijsko kruženje tvari. Prikaz geološke građe terena: geološke karte, profili i stupovi. Osnove stratigrafske geologije: geološko vrijeme, određivanje starosti i rekonstrukcija zbivanja u Zemljinoj prošlosti. Razvoj života na Zemlji: fosili i evolucija. Klimatske promjene. Geološke opasnosti. Geologija i zaštita okoliša.

Plummer, C., McGeary, D., Carlson, D.H., 2003. Physical Geology. McGraw-Hill Companies, Inc., p. 574
Herak, M., 1990. Geologija. Školska knjiga Zagreb, p. 433.