Interdisciplinarnost u nastavi fizike

Semestar: ljetni/zimski
Status predmeta: izborni
ECTS: 2

Znanost i metoda znanosti. Diferencijalizacija znanosti u razvoju znanosti kao oblika društvene svijesti.  Pojam interdisciplinarnosti znanosti.
Odabrani primjeri  povezivanja nastavnih  sadržaja iz fizike s nastavnim sadržajima drugih nastavnih predmeta:
        - matematike: primjeri povezanosti matematike i fizike
        - biologije: biopotencijali, živčani sustav životinja, osjetila kao detektori, režim rada srca, plinski zakoni i proces disanja, termodinamika otvorenih sustava (stanice, organizma)
djelovanje elektromagnetnog zračenja na biološki sustav, mehanička svojstva tkiva (čvrstoća kosti, viskoelastičnost mišića), krvotok kao zatvoreni hidrodinamièki sustav,  stenoza i aneurizma krvne žile i Bernoullijeva jednadžba, difuzijski procesi na staničnim membranama
        -  tjelesne kulture i anatomije: biomehanika sporta
        -  tehnike: generatori, elektrane, pojmovi  snage i energije, elektronika
        -  medicinske tehnike: dijagnostika: CT, MRI, ultrazvuk, terapija elektromagnetnim zračenjem: laseri, dijatermija, X-zračenje
        -  kemije: građa atoma i periodni sustav
        -  geografije: termodinamička objašnjenja klime i meteorologije
        -  povijesti i filozofije: povijest znanosti, utjecaj fizikalne misli na filozofiju.
Analiza udžbenika. Metodičko oblikovanje interdisciplinarnih sadržaja u okviru nastave fizike na razini osnovne škole. Metodičko oblikovanje interdisciplinarnih sadržaja u okviru nastave fizike na razini srednjih škola i gimnazija.  Konstruktivistički pristup u uklapanju interdisciplinarnih sadržaja.

Izbor udžbenika fizike, kemije, biologije, povijesti i geografije za osnovne i srednje škole.
Nastavni planovi i programi navedenih predmeta za osnovnu, srednje škole i gimnazije.