Astročestična fizika

Status predmeta: izborni
ECTS: 6

Opis predmeta:  .pdf

Pregled astročesticne fizike. Elektromagnetski signali sa zvijezda i galaksija, medjuzvjezdani medij, kozmičko mikrovalno pozadinsko zračenje, kozmičke zrake, neutrini iz razlicitih izvora. Zvijezde koje proizvode neutrine u nuklearnim reakcijama kao glavni izvor neutrina niskih energija (MeV); neutrini prozvedeni u supernovama (10-30 MeV); neutrini najnižih energija (10^-4 eV) iz Velikog praska; visoko energetski neutrini proizvedeni van naše galaksije koji mogu biti detektirani jedino modernom tehnologijom. Proizvodnja neutrina u relativističkim udarima (shocks). Fizika udara (ubrzavanje čestica, stvaranje neutrina). Sinhrotronsko zračenje i inverzno Comptonovo raspršenje. Primjeri u astrofizici gdje se opaža sinhrotronsko zracenje (ekstragalaktički izvori gama zračenja, kvazari, SN remnant, mikrokvazari). Gravitacijski valovi. Tamna tvar (eksperimentalni dokazi).

M. Longair: High energy astrophysics