Astronomija i astrofizika I

ECTS: 8

Opis predmeta:  Astronomija i astrofizika I

Izvedbeni program:   Astronomija i astrofizika I

Astronomske udaljenosti, jedinice i metode mjerenja* – Zvjezdana paralaksa* – Magnitude* – Fotometrijski sustavi* – Teleskopi i detektori* – Klasifikacija zvjezdanih spektara* – Sahina jednadžba – HR dijagram – Atmosfere zvijezda – Zvjezdani opacitet – Spektralne linije: nastanak i širenje – Interstelarni medij – Nastanak i evolucija protozvijezde – Razvoj zvijezda na glavnom nizu – Izvori i prijenos energije u unutrašnjosti zvijezda – Završne razvojne faze u evoluciji zvijezda - Pulzacije zvijezda – Cefeide – Supernove – Degenerirani plin – Bijeli patuljci – Chandrasekharova granica – Neutronske zvijezde i pulsari – Mliječni put – Svojstva galaksija – Kvazari

* Označava sadržaje uključene u program preddiplomskog studija Fizika Odjela za fiziku. Studentima koji su završili druge preddiplomske studija bit će omogućeno svladavanje ovih sadržaja na seminarima.

Predavanja
1. Uvod: općenito o kolegiju
2. Uvod: teleskopi
3. Uvod: fotometrija i spektroskopija
4. Dvojni zvjezdani sustavi
5. Klasifikacija zvjezdanih spektara
6. Zvjezdane atmosfere
7. Struktura i unutrašnjost zvijezda
8. Nastanak zvijezda i mlade zvijezde

Vježbe i seminari
1. *Teleskopi i detektori
   1 slide per page
   4 slides per page
2. *Fotometrija
   1 slide per page
   4 slides per page
3. *Fotometrija (numerički zadaci)
4. Dvojni sustavi zvijezda
5. Sahina jednadžba, nastanak spektralnih linija u atmosferama zvijezda
6. Zvjezdane atmosfere
7. Struktura i unutrašnjost zvijezda
8. Međuzvjezdana tvar i nastanak zvijezda

Projektni zadaci:
Zadatak 1: Orbite dvojnih sustava (preimenujte datoteku iz .pdf u .zip)
Podzadatak: Astronomske baze (rok za predaju utorak, 23.5.2017.)
Zadatak 2: Nastanak spektralnih linija
Zadatak 3: Atmosfere zvijezda
Zadatak 4: Struktura i unutrašnjost zvijezda (preimenujte datoteku iz .pdf u .zip)

Source codes C++ (binary, samo za Linux/Unix, preimenujte datoteku iz .pdf u .zip):
Zadatak 1: Orbite dvojnih sustava
Zadatak 4: Struktura i unutrašnjost zvijezda

Model strukture zvijezde: pog9_zadatak.txt (txt datoteka, zadatak 3: Atmosfere zvijezda)
Model strukture zvijezde: pog9_zadatak.xls (Excel datoteka, zadatak 3: Atmosfere zvijezda)

Napomena: Pakete za projektne zadatke 1 i 4 skinite na lokalno računalo i preimenujte nastavak imena datoteke iz .pdf u .zip. Naime, web Odjela ne podržava zip datoteke pa su iste morale biti preimenovane.

Rok za predaju projektnih zadataka: Projektne zadatke je potrebne predati u pisanom obliku do kraja ispitnog roka, odnosno do petka, 14.7.2017., osim ako nije drugačije navedeno. Studenti koji žele položiti završni ispit u lipnju i srpnju trebaju projektne zadatke predati najkasnije tri dana prije ispitnog roka.

Rezultati kolokvija i ostvareni bodovi

Kolokvij
Kolokvij iz Astronomije i astrofizike 1 održat će se u srijedu, 28.6.2017. s početkom u 12 sati. Na kolokviju možete imati popis osnovnih jednadžbi i formula, ali bez zadataka s vježbi. Nemojte zaboraviti donijeti funkcionalan kalkulator!

Popravni kolokvij
Popravni kolokvij održat će se u ponedjeljak, 11.9.2017. s početkom u 11 sati. Na kolokviju možete imati popis osnovnih jednadžbi i formula, ali bez zadataka s vježbi. Nemojte zaboraviti donijeti funkcionalan kalkulator!

Seminar
Seminari iz kolegija Astronomija i astrofizika 1 održat će se u petak, 16.6.2017. s početkom u 12:00 sati u prostoriji 130 (računalna učionica). Trajanje seminara je najviše do 30-35 minuta. Ukoliko imate problema sa terminom održavanja seminara, molim da mi se javite.

Završni ispit
Završni ispiti mogu se održavati po dogovoru u srpnju i rujnu. Studenti koji to žele mogu završnom ispitu pristupiti odmah dan nakon kolokvija, u četvrtak, 29.6.2017. Vrijeme i mjesto bit će najavljeni.  Svaki student usmeno odgovara na tri pitanja, a za odgovor na pitanje može dobiti do 10 bodova (ukupno do 30 bodova). Popis pitanja nalazi se stranicama kolegija (u izradi).

Ispitna pitanja
Na ovom linku nalaze se ispitna pitanja iz Astronomije i astrofizike 1.

Dodatni resursi

StatStar numerički program (Windows verzija, zadatak 4. Struktura i unutrašnjost zvijezda)
NAPOMENA: Internet poveznica je dana na datoteku StatStar.pdf. Nakon što ste datoteku spustili lokalno na računalo, preimenujte je iz StatStar.pdf. u StatStar.exe te pokrenite iz Command Prompta.

StatStar source codes (C++, zadatak 4. Struktura i unutrašnjost zvijezda)
NAPOMENA: Internet poveznica je dana na datoteku StatStar_source.pdf. Nakon što ste datoteku spustili lokalno na računalo, preimenujte je iz StatStar_source.pdf. u StatStar_source.zip.

B.W.Carroll, D.A.Ostlie: An introduction to modern astrophysics, Addison-Wesley, 2007.
A.R.Rau: Astronomy-inspired Atomic and Molecular Physics, Springer, Berlin, 2002.
V. Vujnović: Astronomija I, Školska knjiga, Zagreb 1989.
V. Vujnović: Astronomija II, Školska knjiga, Zagreb 1990.