Astronomija i astrofizika I

ECTS: 8

Opis predmeta:  Astronomija i astrofizika I

Izvedbeni program:   Astronomija i astrofizika I

Astronomske udaljenosti, jedinice i metode mjerenja* – Zvjezdana paralaksa* – Magnitude* – Fotometrijski sustavi* – Teleskopi i detektori* – Klasifikacija zvjezdanih spektara* – formiranje spektralnih linija – HR dijagram – Atmosfere zvijezda – Opis polja zračenja - Zvjezdani opacitet  – Jednadžba prijenosa zračenja – Funkcija izvora – Profili spektralnih linija – Izvori zvjezdane energije – mehanizmi  prijenosa energije u unutrašnjosti zvijezda – Interstelarni medij – Nastanak i evolucija protozvijezde – Razvoj zvijezda do glavnog  niza

* Označava sadržaje uključene u program preddiplomskog studija Fizika Odjela za fiziku. Studentima koji su završili druge prediplomske studije bit će omogućeno svladavanje ovih sadržaja na seminarima i vježbama.

Predavanja
1. Uvod: općenito o kolegiju
2. Uvod: teleskopi
3. Uvod: fotometrija i spektroskopija
4. Dvojni zvjezdani sustavi
5. Klasifikacija zvjezdanih spektara
6. Zvjezdane atmosfere
7. Struktura i unutrašnjost zvijezda
8. Nastanak zvijezda i mlade zvijezde

Vježbe i seminari
1. *Teleskopi i detektori
   1 slide per page
   4 slides per page
2. *Fotometrija
   1 slide per page
   4 slides per page
3. *Fotometrija (numerički zadaci)
4. Dvojni sustavi zvijezda
5. Sahina jednadžba, nastanak spektralnih linija u atmosferama zvijezda
6. Zvjezdane atmosfere
7. Struktura i unutrašnjost zvijezda
8. Međuzvjezdana tvar i nastanak zvijezda

Projektni zadaci:
Zadatak 1: Orbite dvojnih sustava (preimenujte datoteku iz .pdf u .zip)
Zadatak 1: Opažanja dvojne zvijezde YY Sgr u V pojasu
Podzadatak: Astronomske baze (rok za predaju utorak, 23.5.2017.)
Zadatak 2: Nastanak spektralnih linija
Zadatak 3: Atmosfere zvijezda
Zadatak 4: Struktura i unutrašnjost zvijezda (preimenujte datoteku iz .pdf u .zip)

Source codes C++ (binary, samo za Linux/Unix, preimenujte datoteku iz .pdf u .zip):
Zadatak 1: Orbite dvojnih sustava
Zadatak 4: Struktura i unutrašnjost zvijezda

Model strukture zvijezde: pog9_zadatak.txt (txt datoteka, zadatak 3: Atmosfere zvijezda)
Model strukture zvijezde: pog9_zadatak.xls (Excel datoteka, zadatak 3: Atmosfere zvijezda)

Napomena: Pakete za projektne zadatke 1 i 4 skinite na lokalno računalo i preimenujte nastavak imena datoteke iz .pdf u .zip. Naime, web Odjela ne podržava zip datoteke pa su iste morale biti preimenovane.

Ispitna pitanja
Na ovom linku nalaze se ispitna pitanja iz Astronomije i astrofizike 1.

Dodatni resursi

StatStar numerički program (Windows verzija, zadatak 4. Struktura i unutrašnjost zvijezda)
NAPOMENA: Internet poveznica je dana na datoteku StatStar.pdf. Nakon što ste datoteku spustili lokalno na računalo, preimenujte je iz StatStar.pdf. u StatStar.exe te pokrenite iz Command Prompta.

StatStar source codes (C++, zadatak 4. Struktura i unutrašnjost zvijezda)
NAPOMENA: Internet poveznica je dana na datoteku StatStar_source.pdf. Nakon što ste datoteku spustili lokalno na računalo, preimenujte je iz StatStar_source.pdf. u StatStar_source.zip.

Akademska godina 2016./2017.

Rok za predaju projektnih zadataka: Projektne zadatke je potrebne predati u pisanom obliku do kraja ispitnog roka, odnosno do petka, 14.7.2017., osim ako nije drugačije navedeno. Studenti koji žele položiti završni ispit u lipnju i srpnju trebaju projektne zadatke predati najkasnije tri dana prije ispitnog roka.

Rezultati kolokvija i ostvareni bodovi

Kolokvij
Kolokvij iz Astronomije i astrofizike 1 održat će se u srijedu, 28.6.2017. s početkom u 12 sati. Na kolokviju možete imati popis osnovnih jednadžbi i formula, ali bez zadataka s vježbi. Nemojte zaboraviti donijeti funkcionalan kalkulator!

Popravni kolokvij
Popravni kolokvij održat će se u ponedjeljak, 11.9.2017. s početkom u 11 sati. Na kolokviju možete imati popis osnovnih jednadžbi i formula, ali bez zadataka s vježbi. Nemojte zaboraviti donijeti funkcionalan kalkulator!

Seminar
Seminari iz kolegija Astronomija i astrofizika 1 održat će se u petak, 16.6.2017. s početkom u 12:00 sati u prostoriji 130 (računalna učionica). Trajanje seminara je najviše do 30-35 minuta. Ukoliko imate problema sa terminom održavanja seminara, molim da mi se javite.

Završni ispit
Završni ispiti mogu se održavati po dogovoru u srpnju i rujnu. Studenti koji to žele mogu završnom ispitu pristupiti odmah dan nakon kolokvija, u četvrtak, 29.6.2017. Vrijeme i mjesto bit će najavljeni.  Svaki student usmeno odgovara na tri pitanja, a za odgovor na pitanje može dobiti do 10 bodova (ukupno do 30 bodova). Popis pitanja nalazi se stranicama kolegija (u izradi).

B.W.Carroll, D.A.Ostlie: An introduction to modern astrophysics, Addison-Wesley, 2007.
A.R.Rau: Astronomy-inspired Atomic and Molecular Physics, Springer, Berlin, 2002.
V. Vujnović: Astronomija I, Školska knjiga, Zagreb 1989.
V. Vujnović: Astronomija II, Školska knjiga, Zagreb 1990.