Ekologija kopnenih sustava

ECTS: 6

Opis predmeta:  .pdf

Opći dio
Kontekst: Koncept ekosustava; Klimatologija Zemlje; Geologija i tla; Mehanizmi: kopnena voda i kruženje energije ; taloženje ugljika u kopnenim sustavima; procesi kopnene produkcije; kopnena dekompozicija; prehrana biljaka; kruženje nutrijenata; kruženje vodenog ugljika i nutrijenata; dinamika trofičnosti; utjecaj životnih zajednica na djelovanje ekosustava; Uzorci: dinamika u vremenu; dinamika ekosustava i heterogenost okoliša; Integracija: globalni biogeokemijski ciklus.
Specijalni dio
Područja mediteranske klime (Sredozemlje, Južna Afrika, Australija, Čile, Kalifornija); Klimatologija Mediterana u prošlosti i sadašnjosti; Geologija i geomorfologija Mediterana; Mediteranska vegetacija u prostoru i vremenu; Prve čovjekove kulture i njihov utjecaj na izgled mediteranskog prostora; Mediteranski ekosustavi; Uzorci bioraznolikosti u Mediteranu; Osnovne značajke problematike očuvanja prirode i okoliša u Mediteranu; Mediteran u Hrvatskoj.

Chapin, F., Matson, P. & Mooney, H. 2002: Principles of Terrestrial Ecosystem Ecology. Springer-Verlag.
Grove, A.T. & Rackham, O. 2003: The Nature od Mediterranean Europe. An Ecological History. New Haven & London,
Yale University Press.