Fizika čvrstog stanja I

Status predmeta: obvezatan
ECTS: 8

Opis predmeta:  .pdf

Kristalna struktura (direktna i recipročna rešetka). Ogib na kristalu. Veze u kristalima. Dinamika kristalne rešetke. Elektronski plin, Fermijeva ploha. Periodični potencijal, energetska vrpce. Dielektrična svojstva kristala (električna i toplinska vodljivost; vodiči, poluvodiči, izolatori). Magnetska svojstva kristala (dijamagnetizam, paramagnetizam, feromagnetizam).

V. Šips, Uvod u fiziku čvrstog stanja, Školska knjiga, Zagreb, 2003.
C. Kittel, Introduction to Solid State Physics, 8. Izdanje, Wiley, New York, 2005.