Napredna kvantna mehanika

Status predmeta: obvezatan
ECTS: 8

Opis predmeta:  .pdf

Temeljni postulati kvantne mehanike. Matematicke osnove kvantne mehanike. Simetrije u kvantnoj mehanici. Harmonicni oscilator: valna i matricne reprezentacija, operatori stvaranja i poništenja. Angularni moment: valna i matricna reprezentacija. Slike kvantne mehanike. Vremenski zavisan racun smetnje. Teorija raspršenja. Kvantizacija elektromagnetskog polja. Interakcija elektromagnetskog polja s nabijenim cesticama. Spontana emisija. Osnovne ideje teorije polja.

Sakurai J. J., Napolitano J., Modern Quantum Mechanics, 2nd ed., Addison Wesley, San Francisco, 2011.
Griffiths D. J., Introduction to Quantum Mechanics, 2nd ed., Prentice-Hall, New Jersey, 2005.
Zettili N., Quantum Mechanics - Concepts and Applications, 2nd ed., Wiley, New York, 2009.
Supek I., Teorijska fizika i struktura materije, 1. i 2. dio, Školska knjiga, Zagreb, 1977.
Harrison W. A., Applied quantum mechanics, World Scientific, Singapore, 2001.