Laboratorij za elementnu mikroanalizu

dr. sc. Tamara Hunjak
Marija Čargonja

Istraživanja

Istraživanja unutar laboratorija usmjerena su na primjenu rendgenskih i nuklearnih analitičkih tehnika (NAT) u elementnoj analizi uzoraka. NAT tehnike baziraju se na spektroskopiji karakterističnih X-zraka pobuđenih u uzorku, pri čemu se pobuda postiže ili izvorom X-zraka (npr. rendgenska cijev ili sinhrotronsko zračenje) ili s ionima MeV-skih energija. Ove tehnike omogućavaju vrlo efikasne i brze kvantitativne elementne analize kako malih, tako i velikih uzoraka (od čestica aerosola do arheoloških objekata).
Osnovne karakterstike NAT tehnika su:
multielementnost, osjetljivost, nedestruktivnost, jednostavnost pripreme uzoraka. Također ove tehnike omogućavaju površinsko i dubinsko mapiranja uzoraka.
NAT tehnike se osim u fundamentalnim znanstvenim istraživanjima primjenjuju i u polju zaštite okoliša i zdravlja, industrijskih procesa, ne-destruktivnih testiranja, forenzici i arheološkim straživanjima, itd.
Lokalni kapaciteti ovog laboratorija dostatni su isključivo za izvođenje XRF i micro-XRF tehnika. Ostale NAT tehnike zahtijevaju velike akceleratorske sustave, a takvi postoje u blisko lociranim laboratorijima:

Institut Ruđer Bošković (Zagreb) – Laboratorij za interakciju ionskih snopova (LIIS)
Institut Jozef Štefan (Ljubljana) - Microanalytical Centar (MIC),
Synchrotron Elettra (Trst).

S članovima tih laboratorija povezuje nas vrlo dobra i dugogodišnja suradnja.
U LIIS laboratoriju u Zagrebu surađujemo na razvoju posebne akceleratorske linije specijalizirane za analizu aerosola. Planira se uspostaviti i sustav upravljanja s udaljenog računala, tako da bi analize akceleratorskim NAT tehnikama provodili iz našeg riječkog laboratorija.

U planu daljnjeg razvoja LEMA laboratorija, prednost se daje analizi velikog broja uzoraka relevantnih za zaštitu okoline. Jedan od ciljeva razvoja je kontinuirano i nezavisno praćenje zagađenosti zraka u Rijeci, zagađivanja vode, sedimanenata, itd. Daljnjim razvojem laboratorija očekuje se njegova važna uloga u arheologiji i općenito zaštiti kulturne baštine, ispitivanju novih materijala itd.

Popis NAT tehnika:

• XRF – fluorescencija X zraka (X-Ray Fluorescence) i micro-XRF,
• PIXE – česticama izazvana emisija X-zraka (Particle Induced X-ray Emission), i micro-PIXE,
• RBS – Rutherford-ovo raspršenje čestica projektila (Rutherford BackScattering),
• PESA – elestično raspršenje protona (Proton Elastic Scattering Analysis),
• PIGE – česticama izazvana emisija gama-zraka (Particle Induced Gamma-ray Emission),
• SXRF – XRF baziran na pobudi sinhrotronskim zračenjem (Synchrotron XRF),

Svojstva NAT tehnika:

• Multielementnost: od vodika (PESA) do C,O, N (RBS), Na, Mg, Al, Si (PIGE) i svih ostalih elemenata upotrebom XRF i  PIXE tehnika,
• Senzitivnost - tipično koncentracije do ppm nivoa a po potrebi i niže,
• Veliki dinamički raspon - od % sve do ppm u istoj analizi,
• Dovoljan vrlo mali uzorak - uzorak ne treba biti veći od mikrona a gornje granice praktički nema jer se sa portabilim uređajem može analizirati i vrlo velike uzorke,
• Jednostavna priprema uzoraka,
• Nedestruktivnost,
• Pozicijska osjetljivost, što znači da se na istom uzorku mogu analizirati mali segmenti, veličine mikrona ili čak manje ako se očekuje nehomogenost u materijalu – na taj način omogućava se površinsko pa čak i dubinsko elementno mapiranje uzoraka,
• Neke od ovih metoda omogućavaju i dubinsko profiliranje uzoraka (RBS, ERDA, fokusirani XRF) što je vrlo korisna tehnika kod istraživanja novih materiala.
• Portabilnost (XRF i micro-XRF), mjerenja „in situ“

Oprema

• X-Beam Superflux Polichromatic Focusing proizvođača X-Ray Optical Systems (XOS) je kompaktni izvor polikromatskog x-zračenja koji uključuje i fokusirajuću polikapilarnu optiku za primjenu micro-XRF tehnike u “in situ” mjerenjima, analizi malih čestica, analizi filmova, elementnom mapiranju itd. Efikasnim utroškom snage 50 W generira fokusirajući snop ekstremno velike gustoće toka, pritom održavajući optimalno optičko poravnanje. Posjeduje integrirano aktivno hlađenje i automatski izmjenjive filtere za optimiziranje spektralne karakteristike pobude. Omogućava intenzivnu pobudu željene “točke” uzorka, to jest malog elementa površine dimenzije manje od 25x25 um2. U sprezi s XYZ motoriziranim nosačima uzorka moguće je uzorak pomicati u sve tri osi i time zapravo definirati dio površine uzorka koji se ozračuje. Programiranom upotrebom XYZ nosača mogu se sistematski izrađivati elementne mape željenih površina.
xos.jpg

• Amptek X123 spektrometar x-zraka je kompaktni integrirani detektorski sustav koji se sastoji od poluvodičkog kristala kao detektora x-zraka, digitalnog procesora signala i višekanalnog analizatora, a spaja se na računalo putem USB porta što omogućuje djelovanje na “plug & play” principu
sdd_123.jpg

Znanstveni radovi:

1. Ivošević, Tatjana; Mandić, Luka; Orlić, Ivica; Stelcer, Eduard; Cohen, David., Comparison between XRF and IBA techniques in analysis of fine aerosols collected in Rijeka, Croatia, Nuclear Instruments and Methods in Physics Research B (0168- 583X) 337 (2014); 83-89

Fine aerosol samples analysis in Rijeka, Croatia, poster s konferencije European Conference on X-Ray Spectrometry, Bologna 2014