HRZZ projekt

Laboratorij za astročestičnu fiziku

VIJESTI IZ MEDIJA

ČLANOVI LABORATORIJA

Tomislav Terzić (voditelj laboratorija)
Dijana Dominis Prester
Marina Manganaro
Saša Mićanović

DOKTORANDI koji provode doktorsko istraživanje u laboratoriju

Lovro Pavletić
Jelena Strišković

Slijeva nadesno: Lovro Pavletić, Saša Mićanović, Dijana Dominis Prester, Marina Manganaro,
Jelena Strišković, Tomislav Terzić

TomislavMAGIC1 DijanaMAGIC2

AKTIVNOSTI

• Proučavanje aktivnih galaktičkih jezgri (AGN) pomoću teleskopa MAGIC (Major Atmospheric Gamma-ray Imaging Cherenkov)
  • Proučavanje propagacije gama-zraka vrlo visokih energija (VHE, E > 100 GeV) kroz svemir
  • Upravljanje i održavanje teleskopa MAGIC
  • Razvoj sustava Čerenkovljevih teleskopa CTA (Cherenkov Telescope Array) i prototipa Large-Sized Telescope (LST).

AKTIVNE GALAKTIČKE JEZGRE

AGN su sjajni kompaktni objekti u centrima galaksija, koji emitiraju zračenje na svim frekvencijama elektromagnetskog spektra. Vjeruje se kako u središtu svake galaksije postoji supermasivna crna rupa (SMBH), a neke od njih prikupljaju materiju akrecijom. Neke AGN izbacuju dio materije u obliku kolimiranih mlazova ultrarelativističkih energija.

Mrk421_SED

MAGIC_QSOB0218+357

ISTRAŽIVAČKA OPREMA

Glavna istraživačka oprema smještena je u Observatorio del Roque de los Muchachos (ORM) na kanarskom otoku La Palma.

Teleskopi MAGIC Floriana Goebela

Teleskopi MAGIC sustav su od dva Čerenkovljeva teleskopa smještena u ORM. Bilježe Čerenkovljevo zračenje koje nastaje u atmosferi kao posljedica upada kozmičkih i gama-zraka. Optimizirani su za opažanje gama-zraka energija viših od 50 GeV. Iako teleskopi mogu opažati nezavisno, uobičajeni način opažanja je u tzv. stereoskopskom načinu rada.

MAGICtelescopes

CTA (Cherenkov Telescope Array)

CTA je planirani sustav Čerenkovljevih teleskopa. Nalazit će se na dvije lokacije: na sjevernoj polutki u ORM, te na južnoj polutki u Čileu nedaleko opservatorija Paranal. Sjeverni dio sastojat će se od 19 teleskopa u dvije veličine, a južni od 99 teleskopa u tri veličine. Prvi teleskop CTA-North nedavno je pušten u rad.

Observatorio del Roque de los Muchachos s teleskopima (slijeva nadesno) LST-1,
MAGIC 2, MAGIC 1. Autor: K. Berger

CTA-LST artistic

LST (Large-sized Telescope)

Prototip teleskopa tipa LST nedavno je inauguriran u opservatoriju ORM. LST najveći je od tri tipa Čerenkovljevih teleskopa koji će činiti CTA.

LSTprototype