Laboratorij za kvantnu i nelinearnu optiku

DJELATNICI LABORATORIJA

Marin Karuza
Vedran Vujnović

DIPLOMSKI RADOVI
Mario Vretenar, KWISP; an optomechanical particle detector, 2017.
Luka Zurak, Experimental examination of scalar theory of diffraction, 2017.
Vedran Vujnović, Muon g-2 experiment: light distribution for the calibration system, 2015.

ZAVRŠNI RADOVI
Dorotea Božičević, Spektroskopija visoke razlučivosti, 2017.
Daria Jardas, Sagnacov interferometar, 2017.
Karlo Veličan, Strojni vid, 2016.
Tihomir Čulig, Strojni vid - automatsko podešavanje optičkog sustava, 2016.
Mario Vretenar, Optički rezonator: digitalna kontrolna petlja, 2015.

AKTIVNOSTI

Laboratorij koji je sastavni dio Centra za mikro i nano znanosti i tehnologije (CMNZT) je opremljen sredstvima iz Europskih fondova, te kao takav je u mogućnosti izvoditi precizna mjerenja uz pomoć optičkih tehnika. Usko je specijaliziran na području interferometrije i optičkih rezonatora. Djelatnici laboratorija trenutno sudjeluju na dva velika međunarodna projekta, i to g-2 (Fermilab) gdje je cilj precizno izmjeriti anomalni magnetski moment muona i CAST (CERN) koji prati Sunce sa svrhom opažanja još eksperimentalno neotkrivenih čestica.

IZ MEDIJA

FOTOGRAFIJE

Detalj sustava za kalibraciju, Mion g-2 eksperiment, Fermilab, SAD. | Detektor za kinetičku detekciju astročestica pri mjerenju na snopu, CERN, Švicarska.
Nacrt alternativnog sustava za distribuciju svjetlosti za Mion g-2 eksperiment. | Detalj optike za rezonantne šupljine. Foto G. Orzan, INFN.
Pogled na prsten za spremanje miona u g-2 eksperimentu, Fermilab, SAD. | Luka Zurak: Ogib na pukotini.

Detalj sustava za kalibraciju, Mion g-2 eksperiment, Fermilab, SAD. Detektor za kinetičku detekciju astročestica pri mjerenju na snopu, CERN, Švicarska.
Nacrt alternativnog sustava za distribuciju svjetlosti za Mion g-2 eksperiment. Detalj optike za rezonantne šupljine. Foto G. Orzan, INFN.
Pogled na prsten za spremanje miona u g-2 eksperimentu, Fermilab, SAD. Luka Zurak: Ogib.