HRZZ projekt

Mehanokemija – prastarom kemijom do suvremenih materijala

dr. Nikola Biliškov
Institut Ruđer Bošković, Zagreb
McGill University, Montreal, Canada

Mjesto i vrijeme:

Utorak, 27. rujna 2022. u 14 sati
Predavaonica O-029
Sveučilišni Kampus na Trsatu
Radmile Matejčić 2
51000 Rijeka

Sažetak:

Pod pojmom mehanokemije se podrazumijeva niz postupaka u kojima dolazi do pretvorbe mehaničke energije u kemijsku, što inicira kemijske reakcije. Iako se radi o konceptu koji datira iz pretpovijesti, on je tek relativno odnedavno važan dio suvremene kemije. Posebnu vrijednost mehanokemijske procedure dobivaju u širem kontekstu tzv. zelene kemije. Naime, te metode omogućuju efikasnu pripravu važnih materijala, lijekova i drugi korisnih produkata, uz smanjeni utrošak energije, ali i otapala. Na taj način, jedan prastari koncept je doveo do prave revolucije u suvremenoj kemiji. U tom je razvoju, ali i transferu mehanokemijskih procedura iz labotratorija na industrijsku skalu, od ključne je važnosti dubinsko mehanističko razumijevanje tih reakcija. Jednako je važno i razumijevanje utjecaja aditiva, koji, dodani u katalitičkim količinama, mogu znatno utjecati na brzinu, ali i ishod mehanokemijskih reakcija. U okviru ovog predavanja, bit će izneseni osnovni koncepti i dosezi mehanokemije, kroz razmatranje trenutnog stanja i perspektiva.